Czym się kierować przy wyborze stołu bilardowego?

Czym się kierować przy wyborze stołu bilardowego?

Stół bilardowy należy do produktów, którego zakup ma służyć nam przez lata (a nie przez lato). Z tego powodu wybór odpowiedniego stołu powinien być staranny i przemyślany. Wybór zależy przede wszystkim od preferencji klienta. Na pewno możemy wymienić dwa rodzaje nabywców stołów bilardowych:

  1. Osoby nabywające stół w celach sportowych, treningowych.
  2. Osoby nabywające stół w celach rekreacyjnych lub jako jeden z wielu elementów wyposażenia domu.

Obie grupy będą kierowały się nieco innymi czynnikami, jednak znajdziemy również kilka wspólnych mianowników, które okazują się kluczowe przy decyzji o kupnie stołu. Oto one:

  1. Marka

Podobnie jak w przypadku odzieży czy praktycznie każdego innego produktu, tutaj też klienci bardzo często kierują się marką. Osoby przebywające dłuższy czas w „środowisku bilardowym” dobrze wiedzą, które marki gwarantują najlepszą jakość. Wpływ na to ma również reklama, czy obecność danego stołu na największych bilardowych wydarzeniach. Przykładowo stoły marki BrizZon pojawiły się na międzynarodowym turnieju bilardowym – Quay Rokietnica Open, gdzie swoje mecze rozgrywali na nich Mistrzowie Świata i Europy i bardzo je sobie chwalili.

Jeżeli przy zakupie stołu styczność z bilardem mamy po raz pierwszy, wówczas warto; albo starannie przeszukać Internet; albo najlepiej znaleźć w naszej okolicy gracza (eksperta), który doradzi nam z „problemem”.

  1. Rozmiar stołu i pomieszczenia

Oczywiście przed zakupem powinniśmy idealnie dopasować stół do pomieszczenia, gdzie chcemy go wstawić.

W pomieszczeniu ważne są również:  

– wilgotność powietrza (Duża wilgotność powietrza sprawia, że bile po bandach mogą odbijać się w niekontrolowany sposób.)

– stabilne podłoże.

Stoły mają różne rozmiary. Aktualnie wszystkie profesjonalne zawody rozgrywamy na stołach 9ft (stóp angielskich). Na rynku dostępne są również stoły 6ft, 7ft, 8ft, a nawet 10ft. Po pierwsze stół musi zmieścić się w pomieszczeniu. Po drugie należy sprawdzić – czy mając bilę białą przy bandzie, będziemy mogli swobodnie mierzyć kijem do strzału (standardowa długość kija wynosi około 148cm. W dzisiejszych czasach wielu zawodników gra z dokręcanymi przedłużkami, dlatego ten rozmiar będzie często nieco dłuższy).

wymiar stołu to długość jego przekątnej

  1. Cena

Przy zakupie stołu bilardowego musimy liczyć się z kosztami rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Stoły mniejsze 7ft lub 8ft znajdują się w niższej części tego przedziału cenowego. Stoły o tradycyjnym rozmiarze 9ft będą kosztowały nieco więcej. Na cenę wpływa marka, a także czy stół jest fabrycznie nowy czy używany. Dla przykładu stół bilardowy marki Brizzon, model Qopen PRO 9ft – https://brizzonsport.com/produkt/stol-bilardowy-brizzon-qopen-pro-9ft-blue/

  1. Szerokość łuz

Praktycznie każdy rodzaj stołu ma inny krój i szerokość łuz. Im węższe łuzy, tym precyzyjniej musimy uderzać. Rozmiar łuz narożnych oscyluje w granicach szerokości 11,4cm do 11,75cm, a środkowych od 12,7cm do 13cm. Dla profesjonalnego treningu polecamy łuzy węższe, a z kolei dla gry rekreacyjnej szersze (wówczas satysfakcja z gry powinna być większa).

  1. Wygląd ogólny stołu

Tutaj chyba nie trzeba nic dodawać. Wszystko zależy od personalnych preferencji klienta. Stoły sportowe nastawione są przede wszystkim na jakość rozgrywki, a w drugiej kolejności liczy się ich wygląd. Z kolei bardzo efektowne i zaawansowane wizualnie stoły świetnie potrafią dopasować się do domowego wystroju, choć w parze z nimi nie zawsze idzie jakość rozgrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *