Quay Rokietnica Open

QUAY Rokietnica Open 2018 – jedyny w Polsce Turniej z cyklu Mosconi Cup

Cóż to były za emocje, mecze pełne zwrotów akcji, zagrania które do końca trzymały w napięciu – a to wszystko działo się na największym turnieju bilardowym QUAY Rokietnica Open 2018. Do Rokietnicy przyjechało niemal 200 zawodników, a suma nagród opiewała na 55.000 PLN.

Między 11-19 sierpnia 2018 odbywało się jedno z największych wydarzeń bilardowych w Polsce i Europie. „Wakacje z bilardem”, które poprzedzały Turniej Główny, zyskały rzeszę fanów pośród mieszkańców Rokietnicy. Codziennie hala Rokietnickiego Ośrodka Sportowego wypełniona była młodymi osobami, chcącymi zagrać w bilard.  Akademia Bilardowa Radosława Babicy sprostała niełatwemu zadaniu, jakim było zaspokojenie potrzeb młodzieży na kije oraz stoły. Wszystko to było możliwe dzięki firmą Quay oraz Good Belts, które zasponsorowały zakup stołów i kijów nowej marki BrizZon. Do dyspozycji było 25 stołów, w tym: 20 do pool-bilarda (9ft), 3 snookerowe (12ft) oraz zyskujące na popularności stoły do chińskiej ósemki, czyli łączące w sobie cechy poola oraz snookera.

Od 16-18 sierpnia prowadzone były eliminacje do Turnieju Głównego Quay Rokietnica Open 2018, spośród 8 grup zawodników wyłoniono najlepszych sześćdziesięciu czworo (Last64).
19 sierpnia ruszyły eliminacje pucharowe (przebieg eliminacji dostępny pod linkiem: http://swab.pl/scores/last64.html). W ćwierćfinałach znaleźli się m.in.:
Konrad Juszczyszyn i Mieszko Fortuński – świeżo upieczeni Mistrzowie Europy,
Denis Grabe (Estonia) – wielokrotny brązowy medalista ME oraz kilkukrotny zwycięzca turniejów Euro Tour;
Ralf Souquet (Niemcy) – legenda bilarda, 37-krotny Mistrz Europy i kilkukrotny Mistrz Świata;
Niels Feijen (Holandia) – Mistrz Świata, wielokrotny triumfator w cyklach WPM i Mosconi Cup;
Wiktor Zieliński – Mistrz Europy Juniorów 14/1, 10-ball, 9-ball

Przebieg całego turnieju był bardzo przewrotny, szczególnie dla Ralfa Souqueta, któremu niezwykły problem sprawił Sebastian Szymkowski. W pewnym momencie było 8:4 dla Szymkowskiego i nic nie zapowiadało tego, by ten stan się odwrócił. Jednak Souquet poprosił o przerwę, a zaraz po niej wygrał 5 meczów z rzędu wygrywając 9:8.
Podobna sytuacja miała miejsce w meczu ćwierćfinałowym, gdzie Ralf Souquet mierzył się z Albinem Ouschanem. Ouschan początkowo prowadził 5:1, lecz później przyszła kolej Ralfa Souqueta i ten doprowadził do stanu 8:8, lecz zabrakło szczęścia, by przegonić Ouschana i ten wygrał 9:8.
Warte obejrzenia było także zwycięstwo Wiktora Zielińskiego z Denisem Grabem, obaj pewnie wygrywali poprzednie pojedynki i bardzo chcieli wygrać w tym starciu. Wynik 9:8 dla Wiktora Zielińskiego nie oddaje przewrotności tego meczu. Po przegranej Denis Grabe siedział dobre parę minut na fotelu, jakby nie dowierzając co go spotkało.

Mecze półfinałowe były bardzo wyrównane, lecz nie opiewały w takie zwroty akcji jak wcześniejsze. Wojciech Szewczyk pewnie pokonał Wiktora Zielińskiego 9:3 i awansował do finału 9-ball Quay Rokietnica Open 2018. Panowie mieli okazję się spotkać jeszcze w finale Turnieju Snookerowym, tutaj również swoją wole walki pokazał Wojciech Szewczyk wygrywając 2:1 z Wiktorem Zielińskim.
W drugim meczu półfinałowym Albin Ouschan mierzył się z Nielsem Feijenem, starcie również nie należało do prostych. Wyrównana walka trwała do stanu 4:4, później Albian Ouschan zaczął systematycznie budować przewagę nad przeciwnikiem do stanu 8:4. Ostatecznie Feijen przegrał z Ouschanem 9:6.

Mecz finałowy odbył się z niemal godzinnym opóźnieniem, by dać zawodnikom chwilę oddechu. Po zawodnikach było widać, że poprzednie mecze były niezwykle ciężkie i mocno nadwyrężyły ich siły. W finale Wojciech Szewczyk wygrał z Albinem Ouschanem 9:3. Doszło do niecodziennej sytuacji, gdyż przy stanie 8:3 Ouschan popełnił błąd przy wbijaniu bili i zaraz po tym poddał partię, a na stole była ponad połowa bil. Zachowanie Ouschana było szeroko komentowane przez publiczność i internautów. Tym samym Wojciech Szewczyk wygrał 10 tys. zł w Turnieju Głównym oraz 2 tys. zł w Turnieju Snookerowym stając się niepodważalnym triumfatorem QUAY Rokietnica Open 2018.